По всичко личи, че предстоящото девето издание на Софийския фестивал на науката ще бъде изключително интересно. Изборът от събития е голям, а програмата продължава цели 4 дни, от 9 до 12 май.
В очакване на началото на фестивала след броени дни, попитахме някои от организаторите от нашия екип за техните лични предпочитания относно предстоящите събития. Ето какво споделиха те:
Ивайло Славов, Мениджър "Висше образование и наука":
"Като човек, завършил Геофизика ми липсваше събитие, посветено на разрушителната мощ на земетресенията. "Странните земетресения" (11 май от 17:30 ч) запълва тази моя лична празнина, а и проф. Бойко Рангелов е един от най-опитните и сладкодумни геофизици на България.
Едва преди месец бе публикувана първата снимка на черна дупка от системата телескопи Event Horizon. С нетърпение очаквам да разбера повече за това дали и как снимката промени знанията ни за тези "космически страшилища". Темата ще отвори проф. Керъл Мъндел от Университета в Бат в "Големият взрив и черните дупки" (10 май, 19:00 ч), а още ще научим от победителката от унгарския FameLab 2018, астрофизика Агнеш Киш-Тот в "Черните дупки" (12 май, 16:00 ч).
Искрено се надявам хората, невярващи, че човечеството е стъпвало на Луната да намалеят след презентацията на тримата астро-тенори Владимир Божилов, Никола Каравасилев и Тихомир Димитров "50 години от кацането на Луната, а сега накъде?" (9 май, 19:00 ч). Не пропускайте и какви са перспективите "Пак да се срещнем след 10 години… на Луната" със Стела Ткачова (11 май, 20:00 ч) и силната програма от презентации, изложби и активности на Националния институт по астрономия към БАН, а…БАН става на век и половина! Честито!"
Росица Златилова, Координатор "Събития":
"Разнообразието от теми във Фестивала е пример за това как можеш да откриеш наука във (почти) всичко. Сред близо 100-те събития в зала, защо не посетите тези, към които имате интерес, но и онези, които са нови за вас? Може би ще се изненадате колко близка ви е дадена тема, без да сте го подозирали.
Колкото до моята препоръка, без да абсолютизирам, не бих пропуснала:
- "Какво е общото между слоновата кост и хероина?" (10 май, 20:30 ч.)
- "Науката, за която сме сигурни" (12 май, 14:30 ч.)
- "Какво следва?" (12 май, 18:00 ч.)
Тези събития показват трудната, но и обнадеждаваща страна на науката, ролята на несъгласието в науката, усилията на учените да съхранят наличното, но и непримиримостта им да търсят решения на нерешени въпроси."