Увлечете детето си в изучаването на английски език със забавни театрални занимания
Театърът е чудесен начин да запалите децата от началното училище по изучаването на чужди езици. Това ангажира въображението им и може да бъде забавна промяна в рутината им, тъй като те могат да изследват различни сцени, от супермаркет до фантастичен свят.
В този блог ще проучим как използването на театър на английски може да помогне за развитието на уменията за говорене и слушане на Вашите деца и да придаде повече смисъл на езика.
Загряване
Идеята за драматизация може да бъде плашеща за някои деца. В крайна сметка не всички сме начинаещи холивудски звезди! Добрата дейност за загряване може да накара децата (и родителите!) да се чувстват по-комфортно и да накара всички да се движат, без да изпитват натиск да бъдат креативни.
Можете да опитате тези идеи като за начало.
- Clapping games (Игри с пляскане)
Играчите седят в кръг (или един срещу друг, ако сте само двама). Първият играч изплясква ритъм, който следващият играч трябва да повтори. Можете да опитате да броите, за да направите играта по-предизвикателна. - 'Keep fit' действия
Това е подобно на игра с пляскане, но включва цялото тяло. Първият играч прави голямо движение с ръцете и краката си (напр. протяга се към тавана или прави скок звезда), което останалите играчи трябва да копират. - Warm-up dances (Подгряващи танци)
Beat by Beat Press предлага широка гама от занимания, включително едно, наречено Shake it off. При това занимание играчите трябва да разклатят последователно всички ръце и крака, следвайки музиката.
Ако правите драматизация с по-големи деца, можете да опитате тези групови дейности от Британски съвет. Възможно е да ги проведете само с трима до петима участници.
Импровизация
Ролевите игри с импровизация позволяват на Вас и децата Ви да се опитате да бъдете различни хора и да изследвате въображаеми светове. Най-важното нещо, което трябва да запомните, е да не „блокирате“ детето си. Например, ако каже, че е влязъл син слон, значи е влязъл. Въпреки това е добре да имате няколко сцени, от които да избирате (например хартиени листчета в шапка), в случай че децата Ви не могат да измислят нищо. Ето няколко примера:
- уроци по ски/сърф
- използване на грънчарско колело
- запознаване на приятел с Вашия фантастичен нов домашен любимец дракон или тигър
- развеждане на приятел из Вашето луксозно имение или дворец
- провеждане на урок по английски език – с Вашето дете в ролята на учител.
Има още много идеи за сценарии за импровизация на ThoughtCo и можете да търсите още стотици, ако имате нужда от вдъхновение.
Защо не превърнете Вашата ролева игра в истинско събитие? Британски съвет предлага занимание за изработване на покана за театър, така че можете да поканите приятелите и семейството си да дойдат, сякаш това е истинско представление.
Yes, no, please, banana
В тази игра Вие и Вашето дете трябва да създадете 30-секундна сцена, като използвате само думите 'yes', 'no', 'please' и 'banana'. Насърчавайте децата да използват набор от тонове и изражения на лицето – изпълнението трябва да е правдоподобно, дори и да е напълно безсмислено. Удивително е колко креативни могат да бъдат децата с тази игра. Просто разгледайте тези прекрасни примери за изпълнения на Yes, no, please, banana performances в YouTube.
Ако искате да използвате повече език, можете да повторите създадената от Вас сцена, като добавите повече диалог. Например преминете от:
'Banana?'
'Yes. Banana.'
на
'Is that a banana?'
'Yes, it’s a banana. Do you have a problem with that?'
Детето Ви ще започне да мисли как да изрази смисъла с лицето и езика на тялото си, както и да практикува по-сложни фрази от английския.
The questions game (Игра с въпроси)
‘The questions game’ (Игра с въпроси) е добър избор за деца, които вече владеят английски език. Избирате сценарий и започвате да го изпълнявате ред по ред. Предизвикателството е, че всеки ред трябва да бъде въпрос, на който отговаряте с друг въпрос.
Например:
‘Can I come in?’ (Мога ли да вляза?)
‘Are your shoes clean?’ (Чисти ли са ти обувките?)
‘Why wouldn’t they be?’(Защо да не са?)… Вижте колко реплики можете да измислите!
Mime activities (Действия с мимики)
Ако детето Ви току-що е започнало да изучава английски език, mime (мимика) е чудесен начин да го запознаете с няколко нови думи наведнъж. Скоро то ще увеличи речника си. Въпреки това, не се колебайте да използвате тези дейности с по-напреднали обучаеми – mime (мимика) може да им помогне да надграждат това, което вече знаят.
- Sign language poetry (Поезия с жестомимичен език)
Не е необходимо децата Ви да знаят жестомимичен език, за да оценят тези красиви и изразителни стихотворения. Всичко, което трябва да направите, е да ги научите на няколко знака и да кажете няколко думи, докато извършвате дейността. Гледайте първия в Обединеното кралство sign language poetry slam от 2017 г., за да откриете няколко примера, които да пробвате. - The adverb game
В тази игра един играч тайно избира наречие (бързо, тромаво, щастливо и т.н.). Другите играчи могат да го помолят да извърши някакво действие (например ходене, танцуване, пържене на яйце) по начина на загадъчното наречие, докато отгатне правилно. - Where are we?
Помислете за място, което Вашето дете познава и където ходите заедно. Мимирайте дейности на това място с детето си и то трябва да познае къде се намирате (напр. басейна или супермаркета). След това можете да размените ролите. - What is it?
Това занимание е по-впечатляващо, ако имате празна торба като реквизит. Извадете въображаем предмет от чантата (например кученце, молив или часовник) и го използвайте, като жестомимирате. След това детето Ви трябва да го познае.
Заключителни мисли
Не е необходимо да сте преподавател по театрално изкуство, за да помогнете на децата си да научат английски чрез театър. Родителите могат да използват прости идеи, за да насърчат децата да използват въображението си. В интернет има и много ресурси – от представянето на истинска пиеса до развиването на персонажите. Можете дори да вдъхновите децата си да започнат да използват повече английски по време на собствената си игра.