На конференцията Future News Worldwide в Единбург някои от най-големите имена в медиите дадоха своите препоръки на начинаещите в професията. Симона Миленкова, която бе един от двамата млади журналисти от България на конеференцията, разказва за своите впечатления.
Развитието на модерните технологии, свободата на словото, борбата срещу фалшивите новини, неспазването на етичните норми – това са само някои от предизвикателствата пред бъдещето на журналистиката, които едни от най-опитните професионалисти в световните медии очертаха по време на конференцията Future News Worldwide в Единбург.
В събитието, което се проведе между 6 и 7 юли в шотландския парламент, се включиха 100 млади журналисти от 42 държави в целия свят. С тях разговаряха не кои да е, а някои от най-големите личности в световните медии. Професионалисти от BBC, Reuters, CNN, The Herald, The Economist, The Sunday Times и Шотландската национална телевизия застанаха не пред, а до младите и обсъдиха с тях какви са отговорностите на журналистическата професия и предизвикателствата пред нея. Ето и какво споделиха някои от световноизвестните журналисти:
Мери Хокадей, Би Би Си
Наше ежедневно задължение е да правим достоверни новини.
Преди повече от 20 години Мери Хокадей се присъединява към Би Би Си. По време на работата си там тя спазва трите основни принципа на британската медия – точност, безпристрастност и разнообразие на гледните точки. По думите ѝ едно от най-големите предизвикателства пред журналистите е да се научат да достигат до младите хора. Според нея, това е лесно, стига да се вслушаме в техните интереси и темите, които ги вълнуват.
Дейвид Прат, Тhe Herald
Разказването на истории е в сърцето на журналистиката, а хората са в сърцето на разказването на истории.
Кореспондентът на най-стария национален вестник в света – Дейвид Прат, до голяма степен потвържадва думите на Мери Хокадей. Според него едно от най-важните правила за един журналист е да бъде добър слушател. Той смята, че истинският професионалист не само трябва да предаде историята, но и да се срещне с нейните герои.
Ан Макелвой, The Economist
Никога не се отказвайте да получите интервюто, което искате.
Отразявайки някои от най-емблематичните събития в историята на XX в. като падането на Берлинската стена, обединението на Германия и разпадането на Съветския съюз, още от студентка тя се насочва към политическите теми. Макар че да говориш с дипломати не е лесна задача, Макелвой споделя, че никой журналист не бива да се примирява с отказите. По думите ѝ постоянството и упоритостта са сред най-необходимите качества на един истински професионалист.