Науката ни дава едни от най-обективните инструменти за изследване на света. Поредното доказателство за това дойде през 2012 година, когато екип от учени на университета в Лестър започна търсене на останките на крал Ричард III.
Английският владетел, убит през август 1485 година, винаги е бил оспорвана фигура. Шекспир го изобразява като гърбав злодей в едноименната си драма, написана приблизително век след смъртта на Ричард III. Това, разбира се, е било особено подходящо за затвърждване на новата по това време управляваща династия на Тюдорите.
Какво е значението на откриването на останките на Ричард III?
Счита се, че след смъртта на краля, трупът му е погребан в манастир, но по-късно останките му са изхвърлени в близка река. След това следите им се губят докато… учените от университета в Лестър не се заемат с амбициозната задача да разрешат тази историческа загадка. През 2012 година те ексхумират човешки скелет след разкопки под паркинг в град Лестър и правят ДНК идентификация. Няколко месеца по-късно ръководителят на екипа д-р Тури Кинг обявява, че без всякакво съмнение костите са на английският крал Ричард III. Учените, изследващи 500-годишните останки не спират само до там. Събират също ДНК от живи роднини на краля и ги анализират по няколко генетични маркера, включително пълните митохондриални геноми, които се наследяват по майчина линия, както и маркери на Y хромозомата, наследявани по бащина линия. Резултатите показват, че маркерите за Y хромозомата са различни, но в митоходриалния геном има съответствия. С това екипът на д-р Кинг открива двама живи наследници на краля – Уенди Дулдиг, която е племенница на Ричард III от 18-то коляно и Майкъл Ибсен, негов племенник от 16-то коляно.
Наука срещу сензация
Откритието на д-р Тури Кинг е интересно по много причини. Част от тях са някои въпросителни, които възникват по отношение на кръвната линия на кралската фамилия. Причината се крие в това, че екипът не е открил съответствие с живи роднини на Ричард III по бащина линия. Дали това означава, че някъде в родословното дърво на кралската фамилия може да е имало изневяра? Но не този историко-политически аспект вълнува учените. В множество свои интервюта д-р Кинг отхвърля журналистическите въпроси и спекулации, които опитват да насочат вниманието на обществото именно към оспорване синята кръв на Елизабет I. За екипа от университета в Лестър откритието няма политически характер, a чисто научен.