Списъкът от 160 номинации, включени в проучването "80 момента, променили България", беше изготвен с помощта на Консултативен съвет от 20 експерти от различни професионални области.
Консултативен съвет
Аглика Маркова
Аглика Маркова е преводач на повече от 40 книги – главно художествена литература, от английски на български език. Първата ѝ преводна книга "Развейте още знамена" от Ивлин Уо излиза през 1977 г. Сред авторите, които е превеждала са Кърт Вонегът, Джон Голзуърти, Дж. М. Кутси, В. С. Найпол, Джеймс Мориър и Айрис Мърдок. През 2011 г. "Животът според Любка" от Лори Греъм е носител на специалната награда за художествен превод от английски език "Кръстан Дянков" на фондация "Елизабет Костова". Аглика Маркова е била и Културен аташе на Република България в Обединеното кралство.
проф. Александър Шурбанов
Проф. Александър Шурбанов е български филолог англицист, писател и преводач на художествена литература. Той е автор на литературоведски изследвания, на книги с поезия, есета и пътеписи.
Преводач е на четирите велики трагедии на Шекспир, „Кентърбърийски разкази“ на Чосър, „Изгубеният рай“ на Милтън, антологията „Английска поезия“ и др. Носител е на редица награди за принос към българската литература и култура: „Христо Г. Данов“, „Почетен Аскеер“, „Гео Милев“ и др.
Бойко Василев
Журналист, водещ на „Панорама“ по БНТ
проф. Вера Найденова
Преподавател в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, кинокритик
Весела Радоева
Изкуствовед, ръководител на отдел „Комуникации“ в Националната галерия
доц. д-р Георги Арнаудов
Композитор, преподавател в Нов български университет, Заместник-ректор по научноизследователската и творческата дейност на НБУ
доц. д-р Добрина Желева-Мартинс
Архитект. Учен, изследовател и преподавател в областта на теория и история на градоустройството, архитектурата и дизайна. Автор на 10 монографии в посочените области.
акад. Кирил Боянов
Преподавател (професор) по компютърни науки. Участник в колектива, разработил първия български компютър „Витоша“. Участвал като ръководител и изпълнител в разработките на компютърни системи и компютърни мрежи у нас. Научен ръководител на аспиранти и дипломанти с успешна реализация в науката и практиката.
д-р Красимир Терзиев
Красимир Терзиев е интердисциплинарен художник и изследовател, чиято работа обхваща различни медии като видео/филм, фотография, живопис/рисунка и текст, поставяйки под въпрос границите между реалност и фикция, като същевременно изследва разнородните преходи и напрежения между глобализирания свят, доминиран от поразителното многообразие от символични изображения, и неговите материални основи в технологичния, физически и човешки "хардуер".
Лили Кисьова
Възпитаник на Варшавския Университет, департаменти Английска филология и Журналистика, кореспондент на българския печат за ресор „Култура“ в Полша, преводач на художествена литература и филми, Лили Кисьова е един от големите приятели на Британски съвет и създател на първата частна езикова школа, популяризирала системата от международни изпити на Кеймбридж в България.
Мария Василева
Историк на изкуството, критик и куратор. Основател и директор на галерия Структура.
Милен Русков
Милен Русков е български писател и преводач от английски език. Трите му издадени романа засягат разнообразни теми като късносредновековната и ранномодерна западноевропейска култура или Българското възраждане и фигурите от национално-освободителното движение. След третия си роман „Възвишение“ Милен Русков е отличен с отличието „Златен век“ на Министерство на културата (2012), с Националната награда за литература „Христо Г. Данов“ (2012) и с Награда за литература на Европейския съюз (2014).
проф. Николай Витанов
Математикът проф. Николай Витанов от Института по механика към БАН изследва популационната, социалната и икономическа динамика. Международните му специализации включват също анализ, предсказване и контрол на сложни системи на основата на времеви редове. Участията му на Софийския фестивал на науката са по теми като "Математика на войната" и "Фалшивите новини".
проф. Николай Йорданов
Театровед, театрален изследовател и преподавател
Петя Тетевенска
ТВ журналист, автор и продуцент на документални филми. Има десетки награди, включително за авторството на телевизионния проект "Красива наука". Дълги години работи в БНТ. В момента е продуцент на "Темата на NOVA" в Нова телевизия.
Росен Михайлов
Хореограф, режисьор, танцьор, продуцент и лайт дизайнер на свободна практика. Има разнообразен опит и образование – танц, кинорежисура и кинодраматургия. Първоначално завършва класически балет в София, специализирал е модерен танц в САЩ и Обединеното кралство. През годините се превръща в един от водещите български съвременни танцьори и хореографи с международно признание. Създал е дълъг списък с произведения – танцови спектакли за национални и независими трупи, хореография за филмови продукции, реклами и музикални клипове, водил е творчески ателиета и семинари по съвременен танц, контакт импровизация, хореография и композиция, физически театър в в България, Европа и Азия. Последният му реализиран проект е 360° танцов филм “6:16 p.m.”
проф. Снежина Танковска
Театрален режисьор, професор по Актьорство и режисура за драматичен театър в НАТФИЗ
д-р Соломон Паси
- Основател и президент на Атлантическия клуб в България (1990 – до сега)
- Министър на външните работи (2001-2005)
- Председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) (2004)
- Председател на Съвета за сигурност на ООН (2002-2003)
- Председател на Комисията по външна политика на 40-то НС (2005-2009)
- Председател на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност на 39-то НС (2001)
- Националната кандидатура за Генерален секретар на НАТО (2009)
- Първият вицепрезидент на АТА от Източна Европа, Париж (1996-1999)
- Активист на опозицията на движения за права и свободи (1985-1989)
- Специалист в сферата на компютърните науки към СУ „Св. Климент Охридски”/БАН (1979-1994)
проф. Станислав Памукчиев
Художник, професор в Национална художествена академия, член на УС на Съюз на българските художници, творчески секретар на секция „Живопис“
Яра Бубнова
Куратор, директор на Институт за съвременно изкуство – София
Номинациите бяха обобщени и редактирани от журналиста Петя Тетевенска, която също е член на Консултативния съвет по проекта.